The best of Scandinavian Outdoor

International shipping from 9,90€

30-day money back guarantee

Top Scandinavian Brands

  • Women
  • Men
  • Kids
  • Equipment
  • Activities
  • New Arrivals

Ice Skates & Equipment

A trip on the ice in a snow-covered winter landscape rarely goes wrong. But before you head out, you need the right equipment. Above all, you need ice skates, boots and rescue equipment. In addition to that, some also use poles and a specifically adapted backpack for ice skating if you need to bring more packing. Regardless of what your needs look like, we've guaranteed something for you among our well-known brands such as Alfa, K2 Sports, Lundhags and Zandstra.

Ice Skates
60 hits
Lundhags Grip Ice Claw Pro Black/Red Lundhags
Lundhags
Grip Ice Claw Pro Black/Red
price€26.90
Zandstra Ice Pick Black Zandstra
Zandstra
Ice Pick Black
price€25.90
Isvidda Trekking Nocolour Isvidda
Isvidda
Trekking Nocolour
price€144.90
Zandstra Blade with Binding NoColour Zandstra
Zandstra
Blade with Binding NoColour
price€350.90
Backcountry Elbow Protection Black Zandstra
Zandstra
Backcountry Elbow Protection Black
price€26.90
Zandstra Skenskydd Nocolour Zandstra
Zandstra
Skenskydd Nocolour
price€9.90
Isvidda Isdubb Black/Red Isvidda
Isvidda
Isdubb Black/Red
price€20.90
Zandstra Bob Skate De Luxe Red Zandstra
Zandstra
Bob Skate De Luxe Red
price€34.90
Zandstra Nis Performance NoColour Zandstra
Zandstra
Nis Performance NoColour
price€315.90
Fischer BCX Tour Black Fischer
Fischer
BCX Tour Black
price€169
Isvidda Flex Monterad Med Rotefella BC Black Isvidda
Isvidda
Flex Monterad Med Rotefella BC Black
price€219.90
Zandstra Kids' Easy Glider Red Zandstra
Zandstra
Kids' Easy Glider Red
price€64.90
Zandstra Blade with Binding NoColour Zandstra
Zandstra
Blade with Binding NoColour
price€350.90
Zandstra Blade with Binding NoColour Zandstra
Zandstra
Blade with Binding NoColour
price€350.90
Exped Black Ice 30 M Lagoon Exped
Exped
Black Ice 30 M Lagoon
price€319.90
Exped Black Ice 30 M Moraine Exped
Exped
Black Ice 30 M Moraine
price€319.90
Exped Black Ice 45 M Lagoon Exped
Exped
Black Ice 45 M Lagoon
price€359.90
Exped Black Ice 45 M Moraine Exped
Exped
Black Ice 45 M Moraine
price€359.90
Lundhags Torne Skate Sand Lundhags
Lundhags
Torne Skate Sand
price€307.90
Lundhags Torne Ice 35L Granite Lundhags
Lundhags
Torne Ice 35L Granite
price€228.90
Zandstra Safety Line Set OneColour Zandstra
Zandstra
Safety Line Set OneColour
price€28.90
Calazo förlag Skridskokarta Mälaren 1:50.000 Nocolour Calazo förlag
Calazo förlag
Skridskokarta Mälaren 1:50.000 Nocolour
price€39.90
iFish Isdubb Viking Orange iFish
iFish
Isdubb Viking Orange
price€15.58
Zandstra Safety Line NoColour Zandstra
Zandstra
Safety Line NoColour
price€43.90
...
Sverige är fullt av sjöar och is på vintern och vad kan vara härligare än att glida fram på en stilla, frusen sjö? Att åka långfärdskridskor är bland det bästa som finns att göra i Sverige under vinterhalvåret och det är få andra länder som erbjuder samma möjligheter att åka på såväl sjöar som vattendrag och längst med kusten. Hos Outnorth hittar du alltid långfärdskridskor från en rad kända varumärken som exempelvis Lundhags, Alpina, Fischer och Rottefella.
 

Pjäxor och skridskor

Att välja ut vilken typ av skridsko och skridskopjäxor som passar just dig är oftast en ren smaksak. Vi har därför tagit fram ett bredd utbud av många olika varianter och modeller för att du ska kunna hitta en kombination som du kan njuta av i många år framöver. Den vanligaste varianten är den klassiska pjäxan som oftast även kan användas för turskidåkningen, den kompletteras med ett par skenor. Sedan finns det lite mer moderna varianter där man knäpper fast själva pjäxan som på ett par slalomskidor. Vilken variant du väljer är helt upp till dig. Rutinerade åkare som hållit på i några år brukar föredra en skridsko med lös häl för större flexibilitet.
 

Räddningsutrustning

Att åka långfärdsskridskor är ett svårslaget sätt att upptäcka sjöar och vattendrag, men det finns alltid en risk att något kan hända när du vistas ute på isen. Därför rekommenderar vi alltid att man har med sig isdubbar, ispik och räddningslina, om olyckan mot förmodan skulle vara framme. Ispiken använder du för att kontrollera isens tjocklek och isdubbarna för att ta dig upp om du skulle råka gå igenom isen. En räddningslina är också bra att ha med sig på turen och den placeras med fördel utanpå ryggsäcken för att du ha möjlighet att nå den även om du skulle plurra. Ha även alltid med sällskap när du ger dig ut, det är den bästa livlinan av dem alla.

Subscribe to our newsletter

Subscribe to our newsletter today and get information regarding products, guides and much more.

Customer service

Följ oss på InstagramFölj oss på FacebookFölj oss på Youtube
© 2025 Outnorth AB. All rights reserved.
Data protection policyCookies